post

Firma pod kontrolą – aspekty flotowe

Nie ma rady – by biznes był skuteczny musi być prowadzony w planowy i przemyślany sposób. Nie sposób też odbyć się bez mniejszej bądź większej kontroli. Nie jest jednak sztuką samo kontrolowanie – trzeba jeszcze wyciągać odpowiednie wnioski z tego działania. To bywa już jednak troszkę a nawet znacznie trudniejsze. Ogólne zasady zarządzanie bardzo dobrze można zaobserwować na przykładzie floty pojazdów!

Dziś coraz więcej firm posiada floty samochodów – nie jest to już tylko domena dużych firm czy przedsiębiorstw zajmujących się transportem. Samochody w firmie to bardzo przydatny sprzęt, dla niektórych z nich to praktycznie podstawowe narzędzia działania. Wiedzą o tym zwłaszcza ci szefowie, którzy zatrudniają przedstawicieli handlowych. Flota pojazdów to też jednak odpowiedzialność i to wcale nie taka mała. Trzeba też pamiętać, że monitoring pojazdów gps nie załatwi za nas wszystkiego – choć bez niego nie sposób się dziś obejść.

Szereg wydatków, szereg rzeczy do opłacenia

Trzymanie firmy pod kontrolą jest tym trudniejsze im cięższa jest sytuacja na rynku. Nie można sobie wówczas zbytnio pozwolić na utratę kosztów, trzeba natomiast przygotować się na wyciąganie wniosków z zastanej sytuacji. Widać to bardzo dobrze na przykładzie floty pojazdów. Utrzymanie pojazdów i ich eksploatacja kosztują (licząc w skali roku) krocie. Samochody trzeba wybrać, kupić, potem tankować, ubezpieczać i serwisować. Pracy jest sporo – a trzeba jeszcze przy okazji wszystko odpowiednio zorganizować tak by nie marnować zasobów firmy. Wyzwanie jest duże i wielu mu nie jest w stanie podołać. Jedną z głównych chorób floty jest generowanie zbyt wysokich kosztów. A wiadomo – trudniej ograniczać wydatki niż je powiększać.

Lista bolączek i recepta

Z uwagi na bolączki trapiące floty aut, w firmach standardem stało się korzystanie z czegoś takiego jak monitoring pojazdów gps. Systemy oparte o technologie gps potrafią nie tylko wskazać miejsce pobytu samochodu, ale wysyłają też różnego rodzaju alerty, pokazują trasy przebyte przez poszczególne samochody. GPS to prawa ręka fleet managera, która pomaga mu optymalizować wydatki przeznaczane na flotę. Dlaczego tak się dzieje? Samochody są lepiej zarządzane a wśród kierowców spada chęć korzystania z auta służbowego w celach prywatnych. Dzięki temu po pierwsze zmniejsza się ogólne zużycie paliwa, po drugie maleje intensyfikacja eksploatacji samochodu. Oczywiście aby zarządzanie flotą było skuteczne musi kierować nim doświadczony fleet manager, który będzie wiedziała jak rozmawiać z pracownikami o korzystaniu z aut służbowych i jak negocjować warunki np. z firmami oferującymi monitoring gps.

Źródło ochronafloty.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *