post

Mała flota – mały problem?

W powszechnym przekonania – jeżeli chodzi o zarządzanie flotą aut służbowych – prawdziwe problemy i wyzwania zaczynają się dopiero na poziomie średnich i dużych firm, lub też w organizacjach, które posiadają sporą flotę samochodów. Jasne – zarządzanie duża flotą to wielka odpowiedniość i sporo wyzwań natury organizacyjnej. Jednakowoż – zarządzanie małą flotą to też nie jest bułka z masłem. Małe floty mają swoją specyfikę – warto ją poznać! W końcu monitoring gps pojazdów wszystkiego nie załatwi!

Jeśli chodzi o floty aut, to z reguły mówi się o dużych, korporacyjnych flotach. Korporacje są jednak w o tyle dobre, komfortowej sytuacji, że na stworzenie, utrzymanie i zarządzanie flotą mają odpowiednie, zwykle niemałe budżety, maja też etat (albo nawet kilka etatów) dla fleet managera. Maja też – zgromadzone przez lata know-how. W przypadku małych firm i niewielkich flot z reguły trzeba liczyć się z niewielkimi środkami finansowymi i z tym, że zamiast etatów dla fleet managerów będziemy musieli obowiązki fleet managera ulokować w ramach już istniejącego stanowiska.

Zasady podstawowe!

Odpowiedzią na bolączki właścicieli niewielkich flot jest mądre planowanie i umiejętność elastycznego dostosowywania się do warunków zewnętrznych. Zwykle trudności pojawiają się już na etapie gromadzenia pojazdów flotowych. Oczywiście – auta można kupić na kredyt, bądź w leasing – wówczas płaci się raty i nie trzeba od razu drenować firmowego portfela. Zamiast kupować nowe auta można zdecydować się na egzemplarze z drugiej ręki. Z tym, że – to ważna sprawa – trzeba wystrzegać się kupowania jako-tako jeżdżących gratów. Dlaczego? Bo ich naprawy mogą nas potem kosztować dużo czasu, pieniędzy i nerwów. Auto firmowe aby pełniło swoje funkcje musi być niezawodne i wspierać działanie firmy a nie stwarzać nadmierną liczbę problemów. Z drugiej strony – samochody służbowe mogą na siebie zarabiać! Jak? Na przykład pełniąc funkcję powierzchni reklamowej. Wówczas na samochód przykleja się logotyp firmy albo inne, promujące ją motywy. Z tego względu ważne jest aby takie oklejone ( a mówiąc fachowo, obrandowane auto) nie było brudne ani zdezelowane, bo będzie psuło wizerunek przedsiębiorstwa!

Technika dla małego

Małe floty często funkcjonują za zasadzie…no właśnie, funkcjonują sobie samopas a szkoda. Nie chodzi o to, aby trzymać auta służbowe na krótkiej smyczy, tylko o to aby nimi efektywnie zarządzać. Nie musi to wiele kosztować – monitoring gps pojazdów to rozwiązanie, które na dobre zeszło pod strzechy: stało się proste w obsłudze, dostępne i relatywnie niedrogie. A korzyści możemy mieć sporo – monitoring nie tylko wskaże nam miejsce pobytu auta, albo pozwoli także monitorować całe, przebyte trasy – ograniczy więc nieautoryzowane wykorzystanie samochodów służbowych np. do celów prywatnych.

Artykuł powstał przy współpracy z bankdomain.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *