post

Zakup auta – co wziąć pod uwagę?

Każdy, kto chce zakupić auto staje przed tym dylematem – co wziąć pod uwagę? Kierować się tylko ceną? A może szukać konkretnego modelu? Kupić w salonie u dealera, czy może jednak zdecydować się na model z drugiej ręki? Tym, którzy właśnie łamią sobie głowy pytaniami dajemy do rąk krótki przewodnik, który – mamy nadzieję – pomoże uporządkować pewne sprawy.

Duża podaż na rynku samochodów sprawia, że wielu nabywców ma nie lada problem. Bo co wybrać aby nie żałować? Trudno tu o receptę dla wszystkich – każdy ma nieco inne oczekiwania i zawartość portfela, każdy korzysta też z samochodu w nieco inny sposób. O ile niektórzy potrzebują go tylko po to by pojechać czasem za miasto, istnieje grupa dla której cztery kółka są podstawowym narzędziem pracy. W tym zamęcie trzeba po prostu wiedzieć czego się chce.

Istnieje szereg pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć zanim przystąpimy do poszukiwań wymarzonego modelu. Przytaczamy najważniejsze z nich:

  • Ile pieniędzy mogę przeznaczyć na zakup auta? To kluczowa kwestia – bez finansów nie ma zakupu. Mając określony budżet od razu ograniczymy też sobie pole manewru do modeli mieszczących się w ramach dostępnych.

  • Czy chcę auto używane czy wolę nowe? Auta z salonu są zwykle objęte gwarancją, ładne, czyste, nienaruszone, jednak trzeba płacić za nie dużo więcej. Auta używane są tańsze, mogą jednak okazać się skarbonką na pieniądze – jeśli trafimy na handlarza, który wciśnie nam ładnie wyglądającego grata.

  • Jaka marka, jaki model znajduje się w obszarze mojego zainteresowania? Wybór marki czy modelu auta pozwoli zawęzić krąg poszukiwań a zatem ułatwi też znalezienie obiektu pożądania. Która marka jest dla nas najbardziej odpowiednia? Najlepiej poszukać informacji w internecie i porównać zebrane dane z opiniami znajomych.

  • Do czego potrzebuję samochodu? To ma spore znaczenie – inaczej jest przecież w sytuacji w której potrzebujesz auta tylko po to aby zawieść dzieci do szkoły położonej trzy przecznice dalej a inaczej jeśli musisz codziennie dojeżdżać przez ponad godzinę do pracy.

  • Koszty eksploatacji? Weź je pod uwagę – w końcu koszty te maja praktycznie takie samo znaczenie jakie ma cena auta. Czasem bardziej opłaca się kupić droższe auto, które mniej bali i rzadziej się psuje niż tani samochód, który pali jak smok i co chwila trzeba wieźć go do mechanika.

  • Rozmiar auta – ma znaczenie – jeżeli często jeździsz po mieście lepiej rozglądać za mniejszym modelem – będzie łatwiej znaleźć miejsce parkingowe. Jeśli natomiast często jesteś na trasie w odległych miejscach to wówczas odpowiedzią na Twoje potrzeby mogą być auta terenowe.

  • Jaki kolor auta preferujesz? Oczywiście to nie jest najważniejsza sprawa, jednak pamiętaj, że ciemne kolory są mniej widoczne na drodze. Z drugiej strony – kolor zawsze można zmienić choć wiąże się to też z kolejnymi kosztami.

  • Czy masz gdzie garażować samochód? Gdzie będziesz go parkować? To ma znaczenie – jeżeli nie ma szans na trzymanie auta w pomieszczeniu lepiej kupić wytrzymały model.

Do listy tych pytań można dopisać też swoje. W ogóle warto do kupna auta zabrać się w sposób konkretny i planowy. Rozwlekanie tego w czasie może sprawić, że sprawa będzie cały czas wisiała nam w powietrzu zamiast zostać po prostu rozwiązaną. Nie bójmy się też pytać – znajomych, sprzedawców, mechaników, rodzinę – w końcu wiedza procentuje!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *