post

Lepiej nie zapominać, czyli kierowca w akcji

Każdy ma dziś sporo obowiązków, w natłoku spraw do załatwienia i rzeczy do zorganizowania łatwo o czymś najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Jednak w momencie w którym siadamy do auta lepiej mieć się na baczności – zapominalstwo bywa bardzo kosztowne. I nie chodzi tu tylko o ewentualny mandat a o kwestie bezpieczeństwa.

Lista rzeczy o których muszą pamiętać zmotoryzowani jest całkiem spora. Tu tankowanie, tam do zapłacenia OC i AC. Sprawy organizacyjne to jedno, a jeszcze trzeba cały czas pamiętać o tym wszystkim co związane jest z prowadzeniem auta. Wymagań jest sporo – odpowiednie przygotowanie do jazdy (w tym. np. ustawienie lusterek) to tylko rozgrzewka, bo w trakcie prowadzenia samochodu pod kontrolą trzeba mieć dosłownie wszystko – począwszy od panowaniem nad okładem kierowniczym i hamulcowym, a na monitorowaniu drogi skończywszy. Ci którzy dopuszczą się jakiś zaniedbań mogą tego szybko pożałować.

Żeby lepiej widzieć

W obliczu nadchodzącej zimy szczególnie istotne jest to aby samochód był dobrze widoczny i aby światła umożliwiły kierowcy obserwację drogi. W Polsce światła trzeba mieć włączone cały rok, bez względu na porę dnia. Mandaty za brak włączonych świateł kształtują się jednak rożnie w zależności od czasu doby, w którym kierowca popełnia to wykroczenie. Jeśli w ciągu dnia kara jest mniejsza i wynosi 100 zł, natomiast w ciągu nocy skacze ona do 200 zł.

Nie dodawaj gazu

Nie można zapomnieć o ograniczeniach prędkości – kto jedzie szybciej niż pozwalają na to przepisy lub znaki, ten aż prosi się o uszczuplenie portfela. O ile? To zależy od skali przewinienia. W grę wchodzą kwoty od 50 do nawet 500 zł i nawet 10 punktów karnych. Pamiętajmy też o pasach bezpieczeństwa – ich zapinanie to odstawa. W przypadku małych pasażerów samochodu konieczne jest zamontowanie w samochodzie specjalnego fotelika ochronnego. Bogatą ofertę fotelików z certyfikatami znaleźć można w internecie.

kontrola-przez-policje

Postój i zatrzymanie – potencjalne ryzyko

Warto też pamiętać o kwestii zatrzymania i postoju. Tam, gdzie zakazują tego znaki, trzeba się powstrzymać od zatrzymania czy parkowania pojazdu. No chyba, że chcemy wrócić do auta i zobaczyć blokadę na kołach lub nic – a to w przypadku w którym auto zostanie odholowane i to na nasz koszt. Postój i zatrzymanie nie mogą mieć miejsca na autostradzie czy drodze ekspresowej – chyba, że w miejscach ku temu przeznaczonych. Za złamanie tych zasad grozi 300 zł kary. Tyle samo zapłaci zmotoryzowany, który zechce zatrzymać pojazd na przejeździe kolejowym, tramwajowym bądź na skrzyżowaniu (lub w odległości mniejszej niż 10 m od tych miejsc).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *