post

Komu w drogę – temu kilka porad

Jeżeli ruszasz w dalszą podróż – na wakacje, służbowo czy do rodziny, znajomych powinieneś się do tego należycie przygotować. Ważna kwestia to nie tylko nawigacja – samsung, nokia czy inne telefony szybko zaprowadzą Cię do celu i czasem za darmo. Mapa to jednak nie wszystko o czym powinieneś pamiętać. Poniżej lista rzeczy do zrobienia i zapamiętania.

Dalekie podróże to nie tylko pakowanie walizek i rezerwacja hotelu. Jeżeli podróżujemy autem to w grę wchodzi też szereg innych czynności i zadań do wykonania. Dzięki temu będziemy mieć szanse na spokojną i bezpieczną podróż oraz szybkie dotarcie do celu. Sprawdź sam – jest to dosyć proste!

Przed podróżą należy upewnić się, że samochód działa. Proste? Niby tak, ale kierowcy mają często tendencję do ignorowania tego typu aspektów. Coś tam w aucie buczy, coś stuka, ale generalnie jedzie. To błędne myślenie – samochód może odmówić nam posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Wtedy złość i strach mieszają się z ogromnym zawodem. Lepiej być mądrym przed szkodą i sprawdzić stan pojazdu zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce. Zwracajmy uwagę nie tylko na układ hamulcowy, kierowniczy, chłodzenia i inne, ale również na lusterka, czy stan wycieraczek. Jeśli złapie nas deszcz to będziemy mieli problem – lub docenimy fakt, że nasze wycieraczki mają sprawne, gęste pióra. Przed dłuższym wyjazdem warto też umyć samochód tak w środku, jak i na zewnątrz. Zapewni nam to większy komfort jazdy i zwiększy widoczność. W końcu zakurzone auto o zmroku może być praktycznie niewidoczne – lśniąca karoseria na pewno będzie się bardziej rzucać w oczy.

Teraz pakowanie – samochód osobowy, to nie ciężarówka. Serio. Widok objuczonych aut sunących w stronę miejscowości wypoczynkowych jest śmieszny – ale to tylko pozornie zabawna sytuacja. Załadowanie pojazdu w sposób, który narusza stateczność pojazdu jest niebezpieczne i zagrożone karą mandatu. Kilka stówek w plecy ma znaczenie, szczególnie jeżeli jedziemy na wakacje. Mandat otrzymać możemy także wówczas, gdy kierowca ma ograniczoną widoczność – czyli na przykład wtedy kiedy tylna szyba jest zasłonięta przez szereg pakunków różnych wymiarów i kształtów.

Teraz porady dotyczące samej podróży i trasy. Na pewno przydatna będzie nawigacja – samsung, czy nokia, na pewno znajdziesz pasującą aplikację na telefon. Jeśli wolisz tradycyjne metody nawigowania, to weź do auta papierową mapę. Pamiętaj jednak, że takie apki dla kierowców potrafią ostrzegać ich przed fotoradarami oraz przed patrolami policji. W trakcie trwania podróży pamiętaj o robieniu sobie regularnych przerw na rozprostowanie kości. Przerwa to dobry moment na spożycie ciepłego, regenerującego posiłku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *