post

Czym na jesienne wakacje?

Lato to nie jedyna pora na podróżowanie. Jesienią i zimą też można przeżyć wspaniała przygodę i to nawet na mniejsze pieniądze. Już we wrześniu ceny noclegów w miejscowościach nadmorskich i górskich spadają. Sam transport w wybrane miejsce tez może kosztować niewiele albo i nic (patrz: autostop). Co wybrać? Oto autorski przegląd możliwości!

Niezależnie od tego czy chcemy wylegiwać się na plaży czy wędrować wesoło po górach a może zwiedzać inne miasto musimy jakoś dojechać na miejsce docelowe. W XXI wieku wybór środka transportu wcale nie jest taki oczywisty jakby mogło się zdawać.

Auto – własne i drogie

Kto ma własny samochód wybiera zwykle ten środek transportu. Jest na pewno bardziej niezależnie, wygodniej a nieraz i szybciej. Z drugiej strony – benzyna nie jest za darmo a koszty tankowania są bardzo duże. W grę trzeba jeszcze wliczyć zmęczenie kierowcy i to, że za kółkiem trzeba się skupić czasem przez kilka godzin. Przerwy muszą być robione to oczywista sprawa jednak wydłużają one czas dojazdu na miejsce.

Bus – klimat sprzyja

Dla tych, którzy chcą dojechać na miejsce taniej, a w miarę szybko ofertę ma polski bus. Plusy – jest dość tanio. Minusy – trzeba liczyć się z towarzystwem innych współpasażerów, a jeśli chcemy trafić na naprawdę tani bilet to trzeba tu zatroszczyć się o rezerwację z dużym wyprzedzeniem. Bus nie obsługuje też wszystkich wymarzonych przez ludzi tras, ale trzeba przyznać, że połączenia są dosyć atrakcyjne i ciągle się poszerzają. Jeśli chodzi o szybkość dotarcia na miejsce to nie jest źle, jednak wiadomo – własnym autem raczej szybciej.

Pociąg – byle nie do….

Wsiąść do pociągu bule jakiego. Plusy – dużo połączeń, taniej niż własnym autem. Minusy – stary tabor, spóźnienia, nie zawsze ciekawe towarzystwo. W pociągu możemy za to zająć się samym sobą – nie trzeba prowadzić auta ani niczego takiego. Warto wspomnieć, że kolejarze przygotowują też jakieś promocje, na które warto zwrócić uwagę – a nuż uda się wyhaczyć jakaś okazję.

Autostop dla śmiałków

Niektórzy go kochają, inni wzruszają ramionami. Niezależnie od tego – podróż za jeden uśmiech to jedyna bezpłatna forma transportu. Plusy? Domowość i przygoda. Minusy – nikt nie da gwarancji, że auto się dla nas zatrzyma. Kto jedzie na stopa musi uzbroić się w cierpliwość, a (ze względów bezpieczeństwa) najlepiej też w pasażera.

Samolot – wysoko i drogo

Samolotem podróżuje się komfortowo i szybko. Za takie wojaże trzeba jednak sporo zapłacić. Choć istnieją tanie linie lotnicze to w rzeczywistości na prawdziwe promocje trafiają nieliczni. Kto chce szybować w przestworzach musi płacić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *