post

Kierowca w porze jesiennej

Nie ma rady – już w powietrzu czuć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Zmotoryzowani powinni mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Na drodze czyha nie tylko potencjalna kontrola prędkości, oprócz niej na drodze mamy też inspekcje, fotoradary, korki i …czasem niesprzyjająca aurę. Jak poradzić sobie z tym wszystkim w czasie jesieni?

Będzie zimniej, będzie ciemniej, będzie jesiennie. Niestety klimat w Polsce nie rozpieszcza nikogo – także kierowców. Latem atakuje palące słońce i trzeba włożyć sporo wysiłku w ochłodzenie samochodu i pasażerów. Zimą lód i śnieg skutecznie utrudniają efektywną jazdę. Wiosną pogoda bywa kapryśna. Jesień wcale nie jest lepsza – piękna Polska jesień bywa bardzo nieprzyjemna. Chłód wiatr i deszcze skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Jesień powinna jednak zmobilizować nas do szczególnej troski o siebie i auto.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Jesienią zbiega się kilka czynników utrudniających życie kierowcy. Po pierwsze, dociera do nas mniej promieni słonecznych a to może powodować zmęczenie i rozdrażnienie. Po drugie mniej światła oznacza gorszą widoczność. W efekcie na drogach może zrobić się tłoczno i nieprzyjemnie. Kierowca w tym wypadku powinien zrobić dwie rzeczy: przygotować do drogi siebie i samochód. Zmotoryzowani powinni psychicznie przygotować się do jazdy w nowych warunkach. Powtórka z kodeksu drogowego to minimum – trzeba też nastawić się na gorszą widoczność i trudniejsze warunki do prowadzenia pojazdu. Przyda się także odrobina gimnastyki – wysportowany kierowca łatwiej zniesie dłuższy pobyt za kółkiem. A sport pomaga też w zachowaniu dobrej sylwetki i dobrego humoru – to za sprawą endorfin. Dbaj też o swój wzrok – kontrola prędkości musi być przecież zauważona! Tak całkiem serio – widzieć musisz wszystko co dzieje się na drodze – a dziać może się całkiem sporo.

Auto czyste jest widoczne

Co z autem? Na pewno przyda się przegląd. Wszystko musi działać – silnik, układ hamulcowy, układ chłodzenia. Jesienią każdy kierowca doceni sprawnie działające wycieraczki (ach, te jesienne deszcze). Przydadzą się także działające reflektory oraz kierunkowskazy. Autu po lecie przyda się też gruntowne szorowanie. Umyty pojazd będzie nie tylko lepiej wyglądać, ale stanie się przede wszystkim bardziej widoczny na drodze. To może przyczynić się do poprawy naszego drogowego bezpieczeństwa – a pamiętać trzeba, że jesienią rośnie ryzyko wypadku. Najbardziej widoczne są nie tylko czyste auta, ale też takie, które mają jaśniejsze barwy. Najmniej widoczne są czarne, brązowe, słowem ciemne pojazdy. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu pojazdu, to najlepiej zgłosić się po konsultację do specjalistów. Przegląd nie zaszkodzi a może ustrzeże nas przed awarią czy co gorsza wypadkiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *