post

Samochodowa podróż z rodziną

Jedziesz na wakacje całą rodziną? Świetnie! Aby podróż przebiegła w przyjaznej atmosferze i w dużym komforcie trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Dotyczy to także Twojego auta. Oto lista rzeczy o których warto pamiętać!

Dłuższe podróże autem mogę być wyczerpujące nie tylko dla kierowcy, ale i samego auta oraz pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych. Można na szczęście uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zminimalizować ryzyko wpadek. Dobry plan, to dobra podróż.

Przygotuj auto do zadania specjalnego

Najpierw auto – przed dłuższą podróżą należy mu się chwila albo dwie uwagi. Czy działają światła? Kierunkowskazy? Hamulce? Kierownica chodzi jak po maśle? Co z układem chłodniczym i klimatyzacją? Trzeba to wszystko zweryfikować. Samodzielnie bądź z pomocą profesjonalistów. Autu należy się też kąpiel – po pierwsze będzie ładniej wyglądał, po drugie będzie lepiej widoczny a to ma już znaczenie dla bezpieczeństwa. Sprawdź, czy masz wykupione ubezpieczenie OC i AC, jeśli chcesz to dokup pakiet assistance – w razie gdy auto odmówi posłuszeństwa będziesz miał szansę na w miarę szybkie uzyskanie pomocy. Przed włożeniem kluczyków do stacyjki upewnij się, że masz przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty.

Dla najmłodszych, dla pupili

Jeśli podróżujesz z dziećmi – uwzględnij ich potrzeby, także te w zakresie bezpieczeństwa. Maluchy muszą podróżować w specjalnych fotelikach. Można kupić je od ręki w internecie. Ważne aby fotelik miał odpowiednie atesty i był dobrze przymocowany. Brak fotelika naraża dziecko na ogromne niebezpieczeństwo i jeszcze stanowi zagrożenie dla portfela. Mandat za takie przewinienie wynosi 150 zł. Dzieci w samochodzie mogą się szybko zacząć nudzić – dlatego można zaproponować im różne gry i zabawy (ich zasady można znaleźć w sieci). Atrakcją mogą być także zawieszane na fotel kierowcy maty edykacyjno-organizacyjne. Organizer na fotel da maluchowi namiastkę domu i zapewni mu rozrywkę. Nie zapomnij także o czworonogach. Jeżeli przewozisz zwierzę musisz pamiętać o regularnych postojach w trakcie których dasz mu się napić i załatwić jego potrzeby fizjologiczne. Pies i kot muszą być umieszczone w pojeździe w bezpieczny i stabilny sposób. Kot może siedzieć np. w transporterze a pies być zapięty specjalnymi pasami – do kupienia w specjalistycznym sklepie bądź w sieci.

Kierowca i pasażerowie

Kierowca powinien siadać za kółko wypoczęty, wszyscy uczestnicy powinni być ubrani w wygodne stroje. Przyda się także prowiant na drogę i picie. W trakcie podróży można umilić czas muzyką. Uwaga na przewiewy. Jeśli kierowca nie lubi czytać map to może zawsze pobrać na smartfon nawigację, która sama poprowadzi go do celu. Niektóre z nich są darmowe więc nie trzeba od razu sięgać do portfela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *