post

Jak wybrać samochód dla firmy

W dzisiejszych czasach mało która firma obywa się bez samochodu – zwłaszcza jeżeli działa na rynku usług w których liczy się mobilność. Ale nie tylko – samochody służbowe uznawane są za cenny pracowniczy bonus i mogą być postrzegane w kategorii nagrody. Pytanie tylko jaki samochód wybrać? I jak zarządzać flotą pojazdów aby nie generowała ona zbędnych kosztów?

Firmy można podzielić na takie, dla których samochody stanowią trzon ich działalności – firmy transportowe, spedycyjne, dostawcy, przedsiębiorstwa zajmujące się przeprowadzkami, firmy zatrudniające handlowców. Trudno wyobrazić sobie, że takie firmy obędą się bez swojej – nawet najmniejsze floty. Druga grupa przedsiębiorstw ma na stanie samochody, które ułatwiają życie pracownikom – pozwalają udać się na delegację, albo po prostu dojeżdżać do pracy w komfortowych warunkach.

Wybierz pod siebie

Jakiego auta potrzebuje firma? Nie ma tu jednej odpowiedzi. Wszystko uwarunkowane jest charakterem danej działalności i oczywiście zasobnością portfela. Wiadomo, że jeżeli potrzebujemy auta do transportowania rzeczy to musimy rozglądać się za większym, dostosowanym do tego samochodem. Jeżeli chodzi tylko o podróże służbowe możemy szukać mniejszych aut choć na pewno warto znaleźć ładnie prezentujące się modele. W sytuacji w której jesteśmy pewni, że auto będzie wykorzystywane w typowo miejskich warunkach warto rozważyć zakup mniejszego pojazdu – będzie łatwiej znaleźć miejsce parkingowe a mniejsze cztery kółka będą jeszcze tańsze w utrzymaniu niż te większe. Nie ma co się czarować – zakup auta do firmy to wydatek, nawet jeśli uda się odliczyć vat. Z tego względu warto jest na spokojnie rozważyć oferty zarówno dealerów, jak i komisów samochodowych. Jeżeli planujemy zakup kilku aut to wzmacnia się nasza pozycja negocjacyjna – możemy starać się o upusty. Koszty nabycia samochodu firmowego mogą być mniejsze jeśli zdecydujemy się na leasing. Polega to na tym, że dostajesz prawo do korzystania z danej rzeczy (np. auta) na określony okres w zamian za płacenie rat.

Jasne zasady, zero problemów

Wybór auta to jedno – inną sprawą jest właściwe wdrożenie go do krwiobiegu firmy. O co chodzi? Oprócz korzyści auto oznacza też szereg obowiązków. Trzeba wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za pilnowanie rzeczy związanych z ubezpieczeniami czy konserwacją auta. W przypadku floty aut firmy wyznaczają zazwyczaj fleet managera – czyli osobę, która sprawuje kompleksową opiekę nad pojazdami. Koniecznie należy zatroszczyć się o to aby pracownicy wiedzieli na jakich warunkach i w jakim zakresie mogą korzystać z pojazdów. Trzeba ustalić, kto ma prawo korzystania z auta firmowego i co może z nim zrobić. Szczególnie istotne jest tu zagadnienie użytku prywatnego. Aby nie było wątpliwości co komu wolno najlepiej stworzyć regulamin korzystania z samochodów służbowych, którzy musi zostać podpisany przez pracowników.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *