post

Jak prowadzić firmę i nie zwariować

Własna firma to niezależność, wolność i swoboda? Po części tak, jednak prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga też nie lada dyscypliny i zręczności. Zdolności analityczne muszą iść w parze z tymi i charakterze interpersonalnym. Dziś jest to łatwiejsze niż kiedyś a to z tego względu, że przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg narzędzi – także informatycznych. Dzięki nim możliwy jest monitoring samochodów czy zręczne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa.

Jak sprawdzić które narzędzia są nam potrzebne, a które nie? To już zależy od indywidualnych potrzeb firmy – nie ma jednej odpowiedzi tak samo, jak nie ma jednego biznesplanu. Obszary, które potrzebują wsparcia zidentyfikujesz np. poprzez problemy z którymi się borykasz bądź przez cele, które chcesz osiągnąć – może być jedno i drugie. O co chodzi?

Samochody pod kontrolą

Jeżeli w firmie szybują wydatki na paliwo, a pojazdy służbowe są używane jak się komu żywnie podoba, to jest to czas na monitoring samochodów. To system, który pozwoli tobie na kontrolowanie floty – proste, szybkie i skuteczne. Monitoring floty pracuje w oparciu o technologię gps, która pozwala na lokalizowanie przedmiotów, ale nie tylko. Dzięki danym gps możesz sprawdzić, gdzie zatrzymał się pojazd i z jaką prędkością się poruszał. Co bardziej zaawansowane systemy wysyłają też powiadomienia o tym, że ktoś np. wykroczył poza obszar po którym miał się poruszać, czy o tym, że niedługo kończy się ubezpieczenie. Monitoring jest zwykle płatny, ale specjaliści są zdania, że jego działanie obniża kosztu zużycia paliwa i samych samochodów. Flota to jedno co zresztą? Jeżeli masz problem z rekrutacją pracowników to może zaufaj specjalistom? Możesz na przykład zdecydować się na współpracę ze specjalistami z tego zakresu – firmy rekrutacyjne czekają, zawsze można też np. zatrudnić własnego HRowca.

Z celem na czele

Teraz z drugiej strony – jak wesprzeć Twoje cele? Jeżeli chcesz np. zwiększyć sprzedaż określonej liczby produktów to jakie narzędzia masz do dyspozycji? Reklama to jednak z możliwości. Możesz też sięgnąć do social media czy promocji sprzedaży. Jeśli sam nie czujesz się pewnie w dziedzinie marketingu to możesz na przykład zlecić te zagadnienia agencji. A co w sytuacji w której chcesz skupić się na ograniczaniu kosztów administracji? Odpowiedzią może być negocjowanie rabatów i cen czy np. wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, który jest szybszy i bardziej skuteczny od tego zwykłego papierowego. W sytuacji w której zależy nam na rozbudowie i pogłębianiu bazy kontaktów warto zainwestować dobre programy CRM, które nam w tym pomogą. Oczywiście należy też zadbać o przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi takiego programu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *